Spela & Tävla


Greenfee

Bokningregler
Du kan boka 300 dagar i förväg.
Fredag – Söndag är att betrakta som helgdagar vid bokning på Skyrups GK.

Avgifter
07:00-15:00 Måndag – torsdag 450 kr / 18 hål
15:10-20:00 Måndag – torsdag 250 kr / 18 hål

07:00-15:00 Fredag – söndag & helgdagar 550 kr / 18 hål
15:10-20:00 Fredag – söndag & helgdagar 350 kr / 18 hål

Juniorer spelar för halva ordinarie pris

Heldagsgreenfee
För de som önskar att spela mer än en runda på samma dag kostar det inget extra måndag-torsdag medan det tillkommer 250 kr fredag-söndag på förbokad runda.
Heldagsgreenfee kan inte nyttjas i samband med rabatter, såsom Golfhäftet eller Sydpoolen. Minimikostnad för Heldagsgreenfee är 450kr.

Bokningsläge

Tävlingar

Tävlingsavgift är 150 kr om inget annat anges.
Tävlingsgreenfee är 250 kr.

RESULTAT JUNIORERNAS 4-MANNA SCRAMBLE

A-KLASS

1 Widmark / Edvardsson / Winkvist / Holmberg 41,6 3 +17p 53 SHCP
WIDMARK, Fredrik +3,4 SHCP
HOLMBERG, Johan +1,9 SHCP
EDVARDSSON, Daniel 25,7 SHCP
WINKVIST, Göran 21,2 SHCP
2 Blad / Nilsson / Ohlsson / Kernehed 58,2 7 +17p 53
NILSSON, Timmy 21,1
OHLSSON, Lars 1,7
KERNEHED, Mikael 17,1
BLAD, Tommy 18,3
3 Nilsson / Jönsson / Fantenberg / Alricsson 42,8 4 +16p 52
NILSSON, Victor 19,6
ALRICSSON, Oscar 7,2
JÖNSSON, Erik 14,1
FANTENBERG, Joel 1,9
4 Gjerling / Rundqvist / Gjerling Paulin / Paulin 62,3 6 +15p 51
GJERLING, Madeleine 1,7
PAULIN, Oscar 25,7
RUNDQVIST, Wiktor 15,6
GJERLING PAULIN, Caronia 19,3
5 Reimer / Reimer / Eliasson / Wictorsson 51,7 7 +14p 50
ELIASSON, Jakob 12,8
REIMER, Andre 14,9
WICTORSSON, Oliver 9,1
REIMER, Anton 14,9
6 Nilsson / Lindberg / Svensson / Thuresson 2,9 0 +13p 49 SHCP
LINDBERG, Anders 1,3 SHCP
SVENSSON, Andréas 3,8 SHCP
THURESSON, Robin +0,7 SHCP
NILSSON, Johan +1,5 SHCP
7 Rogius-Svensson / Stenbäck / Stenbäck Juhrich / Richardson 59,9 6 +13p 49
STENBÄCK JUHRICH, Albert 10,6
ROGIUS-SVENSSON, Ulf 9,4
RICHARDSON, Frida 34,8
STENBÄCK, Henning 5,1
8 Gunnarsson / Nilsson / Svensson / De Sousa E Melo 44,1 3 +12p 48 SHCP
SVENSSON, George 12,5 SHCP
GUNNARSSON, Johan 32,1 SHCP
NILSSON, Anton 1,4 SHCP
DE SOUSA E MELO, Henrik +1,9 SHCP
9 Myhrberg / Myhrberg / Ågren / Englund 42,2 6 +12p 48 SHCP
ÅGREN, Henrik 10,4 SHCP
MYHRBERG, Patric 10,8 SHCP
ENGLUND, Tobias 10,1 SHCP
MYHRBERG, Andreas 10,9 SHCP
10 Knutsson / Olsson / Torstensson / Nilsson 51,3 7 +12p 48
TORSTENSSON, Ronny 10,2
KNUTSSON, Per-Ola 12,3
NILSSON, Stefan 11,1
OLSSON, Pelle 17,7
11 Risberg / Lundin / Löfgren / Pålsson 29,1 3 +11p 47 SHCP
LÖFGREN, Mikael 7,7 SHCP
PÅLSSON, Tobias 2,4 SHCP
RISBERG, Joakim 14,4 SHCP
LUNDIN, Fredrik 4,6 SHCP
12 Andersson / Dahlkvist / Nilsson / Svensson 34,8 5 +11p 47 SHCP
ANDERSSON, Göran 7,8 SHCP
NILSSON, Bert 9,6 SHCP
SVENSSON, Per 10,2 SHCP
DAHLKVIST, Anders 7,2 SHCP
13 Medin / Thorslund / Nilsson / Gunnarsson 45,7 6 +11p 47
THORSLUND, Stefan 11,0
NILSSON, Niklas 11,2
GUNNARSSON, Jonas 11,2
MEDIN, Jonas 12,3
14 Andersson / Hellsing / Rahm / Eklöf 27,9 3 +10p 46 SHCP
HELLSING, Anton 6,1 SHCP
RAHM, Magnus 14,6 SHCP
ANDERSSON, Johan 1,5 SHCP
EKLÖF, Viktor 5,7 SHCP
15 Roos / Andrés / Andrés / Andrés 48,0 5 +10p 46 SHCP
ROOS, Jan 18,0 SHCP
ANDRÉS, Anders 1,0 SHCP
ANDRÉS, Christel 14,9 SHCP
ANDRÉS, Filemon 14,1 SHCP
16 Ehrnfelt / Petersson / Lignercrona / Ehrnfelt 60,0 7 +10p 46 SHCP
LIGNERCRONA, Joakim 8,4 SHCP
EHRNFELT, Pia 20,7 SHCP
EHRNFELT, Claes 17,2 SHCP
PETERSSON, Erik 13,7 SHCP
17 Dahlquist / Andersson / Paulsson / Andersson 57,3 8 +10p 46
ANDERSSON, Linus 12,3
DAHLQUIST, Alexander 16,4
ANDERSSON, Johan 13,5
PAULSSON, Kalle 15,1
18 Wennerholm / Wennerholm / Wennerholm / Wennerholm 44,8 4 +9p 45
WENNERHOLM, Thomas 16,9
WENNERHOLM, Marie 6,9
WENNERHOLM, Solveig 22,0
WENNERHOLM, Fredrik +1,0

RESULTAT JUNIORERNAS 4-MANNA SCRAMBLE

B-KLASS

1

Kronholm / Brännborn / Hansen / Hansen

85,5

11

+20p

56

 

 

KRONHOLM, Putte

16,5

 

 

 

 

 

HANSEN, Hampus

30,8

 

 

 

 

 

BRÄNNBORN, Markus

14,6

 

 

 

 

 

HANSEN, Patrik

23,6

 

 

 

 

 

2

Nordtorp / Andersson / Delin / Gullberg

65,8

7

+15p

51

SHCP

 

NORDTORP, Ann-Louise

34,3

 

 

 

SHCP

 

ANDERSSON, Bengt

10,9

 

 

 

SHCP

 

DELIN, Jonas

9,0

 

 

 

SHCP

 

GULLBERG, Mats

11,6

 

 

 

SHCP

 

3

Carlsson / Wallin / Johansson / Nathell

69,2

8

+15p

51

SHCP

 

JOHANSSON, Daniel

19,8

 

 

 

SHCP

 

NATHELL, Morgan

21,1

 

 

 

SHCP

 

CARLSSON, Christopher

5,7

 

 

 

SHCP

 

WALLIN, Kent

22,6

 

 

 

SHCP

 

4

Carlsson Häggblom / Dahlberg / Lindhé / Matthai

76,9

9

+15p

51

 

 

CARLSSON HÄGGBLOM, Viktor

7,4

 

 

 

 

 

LINDHÉ, Sam

27,6

 

 

 

 

 

DAHLBERG, Johannes

16,6

 

 

 

 

 

MATTHAI, Pontus

25,3

 

 

 

 

 

5

Thorslund / Thorslund / Thorslund / Thorslund

65,1

6

+14p

50

SHCP

 

THORSLUND, André

5,8

 

 

 

SHCP

 

THORSLUND, Rebecka

30,0

 

 

 

SHCP

 

THORSLUND, Roger

6,5

 

 

 

SHCP

 

THORSLUND, Helene

22,8

 

 

 

SHCP

 

6

Persson / Hansson / Svennesson / Almström

68,7

8

+14p

50

SHCP

 

HANSSON, Måns

23,1

 

 

 

SHCP

 

ALMSTRÖM, Douglas

27,6

 

 

 

SHCP

 

PERSSON, Jacob

8,7

 

 

 

SHCP

 

SVENNESSON, Sebastian

9,3

 

 

 

SHCP

 

7

Persson / Andersson / Andersson / Andersson

85,6

11

+14p

50

SHCP

 

PERSSON, Jonas

20,2

 

 

 

SHCP

 

ANDERSSON, Håkan

20,3

 

 

 

SHCP

 

ANDERSSON, Charlotte

31,2

 

 

 

SHCP

 

ANDERSSON, Christer

13,9

 

 

 

SHCP

 

8

Börjesson / Alestrand / Börjesson / Persson

94,0

12

+14p

50

 

 

BÖRJESSON, Ingela

28,5

 

 

 

 

 

BÖRJESSON, Kennet

18,3

 

 

 

 

 

PERSSON, Christer

19,6

 

 

 

 

 

ALESTRAND, Elisabet

27,6

 

 

 

 

 

9

Eroldsson / Eroldsson / Wickström / Bengtsson

64,5

8

+13p

49

 

 

BENGTSSON, Björn

9,1

 

 

 

 

 

EROLDSSON, Mathias

14,4

 

 

 

 

 

WICKSTRÖM, Jenny

20,5

 

 

 

 

 

EROLDSSON, Charlotta

20,5

 

 

 

 

 

10

Lindström / Lindström / Turesson / Turesson

69,0

8

+12p

48

SHCP

 

TURESSON, Lena B

11,9

 

 

 

SHCP

 

TURESSON, Tommy

14,7

 

 

 

SHCP

 

LINDSTRÖM, Håkan

17,3

 

 

 

SHCP

 

LINDSTRÖM, Laina

25,1

 

 

 

SHCP

 

11

Persson / Johansson / Jellesen / Ståhl

79,2

9

+12p

48

SHCP

 

JELLESEN, Brian

9,0

 

 

 

SHCP

 

PERSSON, Jonas

13,1

 

 

 

SHCP

 

STÅHL, Stefan

29,5

 

 

 

SHCP

 

JOHANSSON, Jonas

27,6

 

 

 

SHCP

 

12

Johansson / Olofsson / Brandt / Brandt

82,2

11

+12p

48

 

 

BRANDT, Mikael

21,5

 

 

 

 

 

JOHANSSON, Tommy

21,7

 

 

 

 

 

OLOFSSON, Christer

22,3

 

 

 

 

 

BRANDT, Niclas

16,7

 

 

 

 

 

13

Pellbring / Pellbring / OConnor / Rundberg

70,5

7

+11p

47

SHCP

 

PELLBRING, Thomas

9,7

 

 

 

SHCP

 

OCONNOR, Suzanne

26,9

 

 

 

SHCP

 

RUNDBERG, Christopher

2,0

 

 

 

SHCP

 

PELLBRING, Birgitta

31,9

 

 

 

SHCP

 

14

Mårtensson / Bjerhage / Rosander / Ekström

68,9

8

+11p

47

SHCP

 

BJERHAGE, David

22,6

 

 

 

SHCP

 

ROSANDER, Joakim

7,7

 

 

 

SHCP

 

EKSTRÖM, Staffan

25,0

 

 

 

SHCP

 

MÅRTENSSON, Martin

13,6

 

 

 

SHCP

 

15

Nylander / Nylander / Nylander / Nylander

78,2

9

+11p

47

SHCP

 

NYLANDER, Mats

15,6

 

 

 

SHCP

 

NYLANDER, Per-G

16,1

 

 

 

SHCP

 

NYLANDER, Ludvig

38

 

 

 

SHCP

 

NYLANDER, Niklas

8,8

 

 

 

SHCP

 

16

Welin / Welin / Lundblad / Lundblad

104,0

12

+11p

47

 

 

WELIN, Peter

19,2

 

 

 

 

 

LUNDBLAD, Per

17,2

 

 

 

 

 

WELIN, Camilla

29,1

 

 

 

 

 

LUNDBLAD, Åsa

39

 

 

 

 

 

17

Czapnik / Wolke / Czapnik / Lindholm

82,0

10

+10p

46

 

 

CZAPNIK, Sebastian

7,2

 

 

 

 

 

LINDHOLM, Pia

24,3

 

 

 

 

 

WOLKE, Arne

24,4

 

 

 

 

 

CZAPNIK, Björn

26,1

 

 

 

 

 

18

Nilsson / Nilsson / Stolt / Stolt

90,0

10

+9p

45

SHCP

 

NILSSON, Carina

33,7

 

 

 

SHCP

 

STOLT, Lotta

27,7

 

 

 

SHCP

 

NILSSON, Leif

11,1

 

 

 

SHCP

 

STOLT, Mikael

17,5

 

 

 

SHCP

 

19

Svensson / Svensson / Pålsson / Olihn

91,8

11

+9p

45

 

 

OLIHN, Ulla

31,4

 

 

 

 

 

SVENSSON, Alf

23,0

 

 

 

 

 

SVENSSON, Märit

26,4

 

 

 

 

 

PÅLSSON, Lars

11,0

 

 

 

 

 

RESULTATLISTA GOLFHÄFTET TROPHY 

 

 

1

Widmark / Widmark

45,6

18

+7p

43

SHCP

 

WIDMARK, Fredrik

+3,4

 

 

 

SHCP

 

WIDMARK, Linda

49

 

 

 

SHCP

 

2

Andersson / Bylander

43,9

24

+7p

43

 

 

ANDERSSON, Tomas

17,0

 

 

 

 

 

BYLANDER, Anders

26,9

 

 

 

 

 

3

Reimer / Eliasson

27,7

16

+5p

41

SHCP

 

REIMER, Anton

14,9

 

 

 

SHCP

 

ELIASSON, Jakob

12,8

 

 

 

SHCP

 

4

Brandt / Färdig

46,4

26

+5p

41

SHCP

 

BRANDT, Mikael

21,5

 

 

 

SHCP

 

FÄRDIG, Patrik

24,9

 

 

 

SHCP

 

5

Jacobsson / Jakobsson

58,9

30

+5p

41

 

 

JACOBSSON, Michael

21,2

 

 

 

 

 

JAKOBSSON, Emmi

38

 

 

 

 

 

6

Stenbäck / Stenbäck Juhrich

15,7

8

+4p

40

SHCP

 

STENBÄCK, Henning

5,1

 

 

 

SHCP

 

STENBÄCK JUHRICH, Albert

10,6

 

 

 

SHCP

 

7

Ågren / Ågren

19,9

10

+4p

40

SHCP

 

ÅGREN, Lasse

14,7

 

 

 

SHCP

 

ÅGREN, Johan

5,2

 

 

 

SHCP

 

8

Andersson / Andersson

27,7

15

+4p

40

SHCP

 

ANDERSSON, Bertil

13,9

 

 

 

SHCP

 

ANDERSSON, Eva-Lena

13,8

 

 

 

SHCP

 

9

Persson / Alestrand

47,2

25

+4p

40

 

 

PERSSON, Christer

19,6

 

 

 

 

 

ALESTRAND, Elisabet

27,6

 

 

 

 

 

10

Blad / Torstensson

28,5

16

+3p

39

SHCP

 

BLAD, Tommy

18,3

 

 

 

SHCP

 

TORSTENSSON, Ronny

10,2

 

 

 

SHCP

 

11

Rosén / Gardell

37,2

19

+3p

39

SHCP

 

ROSÉN, Eva

14,9

 

 

 

SHCP

 

GARDELL, Stefan

22,3

 

 

 

SHCP

 

12

Johansson / Jingfors

41,3

21

+3p

39

SHCP

 

JOHANSSON, Roland

17,1

 

 

 

SHCP

 

JINGFORS, Erika

24,2

 

 

 

SHCP

 

13

Olofsson / Johansson

44,0

25

+3p

39

 

 

OLOFSSON, Christer

22,3

 

 

 

 

 

JOHANSSON, Tommy

21,7

 

 

 

 

 

14

Ehrnfelt / Ehrnfelt

37,9

20

+2p

38

 

 

EHRNFELT, Claes

17,2

 

 

 

 

 

EHRNFELT, Pia

20,7

 

 

 

 

 

15

Svensson / Svensson

36,8

18

+1p

37

SHCP

 

SVENSSON, Joacim

10,2

 

 

 

SHCP

 

SVENSSON, Doris

26,6

 

 

 

SHCP

 

16

Bergqvist / Bergqvist

47,3

23

+1p

37

SHCP

 

BERGQVIST, Mats

12,1

 

 

 

SHCP

 

BERGQVIST, Anne

35,2

 

 

 

SHCP

 

17

Reimer / Reimer

47,9

25

+1p

37

 

 

REIMER, Andre

14,9

 

 

 

 

 

REIMER, Inge

33,0

 

 

 

 

 

18

Holmberg / Wictorsson

22,8

12

Par

36

S9

 

HOLMBERG, Martin

13,7

 

 

 

S9

 

WICTORSSON, Oliver

9,1

 

 

 

S9

 

19

Holmgren / Wennerholm

26,6

12

Par

36

SHCP

 

HOLMGREN, Magnus

19,7

 

 

 

SHCP

 

WENNERHOLM, Marie

6,9

 

 

 

SHCP

 

20

Rönnerling / Rönnerling

36,0

19

Par

36

SHCP

 

RÖNNERLING, Susanne

18,2

 

 

 

SHCP

 

RÖNNERLING, Mats

17,8

 

 

 

SHCP

 

21

Lavin / Lind

55,8

26

Par

36

S9

 

LAVIN, Maria

44

 

 

 

S9

 

LIND, Lena

11,7

 

 

 

S9

 

22

Fredriksson / Börjesson

48,3

26

Par

36

 

 

FREDRIKSSON, Mats

19,8

 

 

 

 

 

BÖRJESSON, Ingela

28,5

 

 

 

 

 

23

Melin / Ohlsson

25,6

13

-1p

35

SHCP

 

MELIN, Torbjörn

17,3

 

 

 

SHCP

 

OHLSSON, Thomas

8,3

 

 

 

SHCP

 

24

Svennesson / Svennesson

29,1

16

-1p

35

SHCP

 

SVENNESSON, Per

19,8

 

 

 

SHCP

 

SVENNESSON, Sebastian

9,3

 

 

 

SHCP

 

25

Ågren / Ågren

38,0

18

-1p

35

SHCP

 

ÅGREN, Viveca

29,0

 

 

 

SHCP

 

ÅGREN, Joachim

9,0

 

 

 

SHCP

 

26

Brandt / Rudolf

47,5

25

-1p

35

SHCP

 

BRANDT, Niclas

16,7

 

 

 

SHCP

 

RUDOLF, Joakim

30,8

 

 

 

SHCP

 

27

Simonsson / Simonsson

55,4

28

-1p

35

 

 

SIMONSSON, Gisela

36,0

 

 

 

 

 

SIMONSSON, Peder

19,4

 

 

 

 

 

28

Thuresson / Thorslund

10,3

4

-2p

34

S9

 

THURESSON, Robin

+0,7

 

 

 

S9

 

THORSLUND, Stefan

11,0

 

 

 

S9

 

29

Andersson / Andersson

7,7

4

-2p

34

SHCP

 

ANDERSSON, Hans

5,8

 

 

 

SHCP

 

ANDERSSON, Göran

1,9

 

 

 

SHCP

 

30

Callias / Häggström

30,9

14

-2p

34

SHCP

 

CALLIAS, Taki

6,4

 

 

 

SHCP

 

HÄGGSTRÖM, Marie

24,5

 

 

 

SHCP

 

31

Persson / Werner

38,2

18

-2p

34

SHCP

 

PERSSON, Marcus

7,8

 

 

 

SHCP

 

WERNER, Hanna

30,4

 

 

 

SHCP

 

32

Nylander / Nylander

46,5

23

-2p

34

 

 

NYLANDER, Niklas

8,8

 

 

 

 

 

NYLANDER, Ludvig

38

 

 

 

 

 

33

Eklöf / Lindberg

7,0

3

-3p

33

SHCP

 

EKLÖF, Viktor

5,7

 

 

 

SHCP

 

LINDBERG, Anders

1,3

 

 

 

SHCP

 

34

Eriksson / Lundbäck

25,7

14

-3p

33

SHCP

 

ERIKSSON, Mattias

11,5

 

 

 

SHCP

 

LUNDBÄCK, Sebastian

14,2

 

 

 

SHCP

 

35

Nordh / Nyman

37,3

17

-3p

33

SHCP

 

NORDH, Cecilia 

10,9

 

 

 

SHCP

 

NYMAN, Maria

26,4

 

 

 

SHCP

 

36

Persson / Johansson

40,7

21

-3p

33

SHCP

 

PERSSON, Jonas

13,1

 

 

 

SHCP

 

JOHANSSON, Jonas

27,6

 

 

 

SHCP

 

37

Ackbar / Myrén

52,5

26

-3p

33

 

 

ACKBAR, Kristina

22,7

 

 

 

 

 

MYRÉN, Jennifer

29,8

 

 

 

 

 

38

Englund / Green

8,8

4

-4p

32

SHCP

 

ENGLUND, Dennis

+0,2

 

 

 

SHCP

 

GREEN, Joakim

9,0

 

 

 

SHCP

 

39

Myhrberg / Myhrberg

21,7

12

-4p

32

 

 

MYHRBERG, Patric

10,8

 

 

 

 

 

MYHRBERG, Andreas

10,9

 

 

 

 

 

40

Andersson / Hellsing

7,6

4

-5p

31

S9

 

ANDERSSON, Johan

1,5

 

 

 

S9

 

HELLSING, Anton

6,1

 

 

 

S9

 

41

Lewitas / Blomberg

8,0

4

-5p

31

SHCP

 

LEWITAS, Stefan

4,2

 

 

 

SHCP

 

BLOMBERG, Magnus

3,8

 

 

 

SHCP

 

42

Pedersen / Olesen

17,3

9

-5p

31

SHCP

 

OLESEN, Peter

6,6

 

 

 

SHCP

 

PEDERSEN, Emil

10,7

 

 

 

SHCP

 

43

Bergqvist / Bergqvist

31,7

15

-5p

31

SHCP

 

BERGQVIST, Patrik

9,9

 

 

 

SHCP

 

BERGQVIST, Gabriella

21,8

 

 

 

SHCP

 

44

Göransson / Gullstig

33,8

19

-5p

31

SHCP

 

GÖRANSSON, Sven

15,3

 

 

 

SHCP

 

GULLSTIG, Björn

18,5

 

 

 

SHCP

 

45

Jellesen / Ståhl

38,5

20

-5p

31

SHCP

 

JELLESEN, Brian

9,0

 

 

 

SHCP

 

STÅHL, Stefan

29,5

 

 

 

SHCP

 

46

Persson / Kadanik

36,7

21

-5p

31

S9

 

PERSSON, Håkan

16,3

 

 

 

S9

 

KADANIK, Jim

20,4

 

 

 

S9

 

47

Welin / Lundblad

36,4

21

-5p

31

SHCP

 

WELIN, Peter

19,2

 

 

 

SHCP

 

LUNDBLAD, Per

17,2

 

 

 

SHCP

 

48

Grahn / Sjöholm

39,7

22

-5p

31

SHCP

 

GRAHN, Kjell

22,2

 

 

 

SHCP

 

SJÖHOLM, Gert-Inge

17,5

 

 

 

SHCP

 

49

Larsson / Pergler

43,9

23

-5p

31

SHCP

 

LARSSON, Marie

20,4

 

 

 

SHCP

 

PERGLER, Leif

23,5

 

 

 

SHCP

 

50

Nilsson / Nilsson

58,1

29

-5p

31

SHCP

 

NILSSON, Sonja

40

 

 

 

SHCP

 

NILSSON, Kent

18,4

 

 

 

SHCP

 

51

Lingstedt / Kay

61,7

33

-5p

31

 

 

LINGSTEDT, Annelie

34,5

 

 

 

 

 

KAY, Percy

27,2

 

 

 

 

 

52

Larsen / Franck

30,6

16

-6p

30

SHCP

 

LARSEN, Michael

15,4

 

 

 

SHCP

 

FRANCK, Birthe

15,2

 

 

 

SHCP

 

53

Gustafsson / Pettersson

34,9

17

-6p

30

SHCP

 

GUSTAFSSON, Mikael

24,7

 

 

 

SHCP

 

PETTERSSON, Eva

10,2

 

 

 

SHCP

 

54

Wennerholm / Wennerholm

38,9

18

-6p

30

SHCP

 

WENNERHOLM, Solveig

22,0

 

 

 

SHCP

 

WENNERHOLM, Thomas

16,9

 

 

 

SHCP

 

55

Frank / Eriksson

40,1

20

-6p

30

SHCP

 

FRANK, Rune

13,5

 

 

 

SHCP

 

ERIKSSON, Marie 

26,6

 

 

 

SHCP

 

56

Roos / Roos

46,8

25

-6p

30

SHCP

 

ROOS, Sophie

26,8

 

 

 

SHCP

 

ROOS, Robert

20,0

 

 

 

SHCP

 

57

Sjöberg / Nilsson

54,3

30

-6p

30

 

 

SJÖBERG, Roger

20,9

 

 

 

 

 

NILSSON, Johan

33,4

 

 

 

 

 

58

Persson / Persson

25,5

14

-7p

29

SHCP

 

PERSSON, Victor

16,8

 

 

 

SHCP

 

PERSSON, Jacob

8,7

 

 

 

SHCP

 

59

Wallén / Lindström

33,9

18

-7p

29

SHCP

 

WALLÉN, Benny

19,5

 

 

 

SHCP

 

LINDSTRÖM, Ola

14,4

 

 

 

SHCP

 

60

Andersson / Andersson

34,2

19

-7p

29

SHCP

 

ANDERSSON, Christer

13,9

 

 

 

SHCP

 

ANDERSSON, Håkan

20,3

 

 

 

SHCP

 

61

Forslund / Holmberg-Forslund

39,9

20

-7p

29

SHCP

 

FORSLUND, Michael

13,0

 

 

 

SHCP

 

HOLMBERG-FORSLUND, Maria

26,9

 

 

 

SHCP

 

62

Löfving / Widmark

45,3

22

-7p

29

 

 

LÖFVING, Lennart

20,1

 

 

 

 

 

WIDMARK, Kerstin

25,2

 

 

 

 

 

63

Södermalm / Andersson

33,6

17

-8p

28

S9

 

SÖDERMALM, Monica

22,3

 

 

 

S9

 

ANDERSSON, Torbjörn

11,3

 

 

 

S9

 

64

Thorslund / Thorslund

35,8

17

-8p

28

SHCP

 

THORSLUND, Rebecka

30,0

 

 

 

SHCP

 

THORSLUND, André

5,8

 

 

 

SHCP

 

65

Dahlquist / Paulsson

31,5

18

-8p

28

SHCP

 

DAHLQUIST, Alexander

16,4

 

 

 

SHCP

 

PAULSSON, Kalle

15,1

 

 

 

SHCP

 

66

Wahlentin / Spånberg

34,2

19

-8p

28

SHCP

 

WAHLENTIN, Thomas

19,0

 

 

 

SHCP

 

SPÅNBERG, Måns

15,2

 

 

 

SHCP

 

67

Fransson / Fransson

44,7

23

-8p

28

S9

 

FRANSSON, Jonas

15,9

 

 

 

S9

 

FRANSSON, Catharina

28,8

 

 

 

S9

 

68

Dehmer / Svensson

45,2

23

-8p

28

SHCP

 

DEHMER, Thomas

16,7

 

 

 

SHCP

 

SVENSSON, Mona

28,5

 

 

 

SHCP

 

69

Eklind Behmer / Behmer

44,6

24

-8p

28

SHCP

 

EKLIND BEHMER, Gunilla

23,0

 

 

 

SHCP

 

BEHMER, Göran

21,6

 

 

 

SHCP

 

70

Richter / Richter

45,5

25

-8p

28

 

 

RICHTER, Andreas

23,6

 

 

 

 

 

RICHTER, Malin

21,9

 

 

 

 

 

71

Nord / Årman

23,2

11

-9p

27

SHCP

 

NORD, Per

18,6

 

 

 

SHCP

 

ÅRMAN, Daniel

4,6

 

 

 

SHCP

 

72

Persson / Nilsson

29,8

16

-9p

27

S9

 

PERSSON, Jonas

20,2

 

 

 

S9

 

NILSSON, Bert

9,6

 

 

 

S9

 

73

Granström / Wannerberger

32,0

16

-9p

27

SHCP

 

GRANSTRÖM, Annica

20,1

 

 

 

SHCP

 

WANNERBERGER, Lars

11,9

 

 

 

SHCP

 

74

Lindberg / Lerdin

35,1

20

-9p

27

SHCP

 

LINDBERG, Arne

18,8

 

 

 

SHCP

 

LERDIN, Anders

16,3

 

 

 

SHCP

 

75

Liljeblad / Liljeblad

47,5

25

-9p

27

SHCP

 

LILJEBLAD, Susanne

26,0

 

 

 

SHCP

 

LILJEBLAD, Per-Olof

21,5

 

 

 

SHCP

 

76

Tilly Karlsson / Hansson

52,3

27

-9p

27

 

 

TILLY KARLSSON, Yvonne

20,7

 

 

 

 

 

HANSSON, Anders

31,6

 

 

 

 

 

77

Wikström / Wikström

45,0

24

-10p

26

 

 

WIKSTRÖM, Tomas

20,2

 

 

 

 

 

WIKSTRÖM, Carolin

24,8

 

 

 

 

 

78

Andersson / Andersson

25,8

14

-11p

25

 

 

ANDERSSON, Linus

12,3

 

 

 

 

 

ANDERSSON, Johan

13,5

 

 

 

 

 

79

Svensson / Svensson

60,7

31

-13p

23

 

 

SVENSSON, Torleif

20,3

 

 

 

 

 

SVENSSON, Kerstin

40

 

 

 

 

 

80

Krantzén / Adolfsson

57,6

29

-17p

19

 

 

KRANTZÉN, Magnus

18,9

 

 

 

 

 

ADOLFSSON, Tina

39

 

 

 

 

 

 GÖINGE BILS 2-MANNA SCRAMBLE A-KLASS

1

Eroldsson / Eroldsson

34,9

12

+12p

48

 

 

EROLDSSON, Charlotta

20,5

 

 

 

 

 

EROLDSSON, Mathias

14,4

 

 

 

 

 

2

Jönsson / Nilsson

17,2

6

+10p

46

 

 

JÖNSSON, Patrik

7,3

 

 

 

 

 

NILSSON, Fredrik

9,9

 

 

 

 

 

3

Thuresson / Christensen

12,4

3

+9p

45

SHCP

 

THURESSON, Robin

+0,7

 

 

 

SHCP

 

CHRISTENSEN, Joakim

13,1

 

 

 

SHCP

 

4

Myhrberg / Myhrberg

21,7

8

+9p

45

SHCP

 

MYHRBERG, Patric

10,8

 

 

 

SHCP

 

MYHRBERG, Andreas

10,9

 

 

 

SHCP

 

5

Eliasson / Reimer

27,7

11

+9p

45

 

 

ELIASSON, Jakob

12,8

 

 

 

 

 

REIMER, Anton

14,9

 

 

 

 

 

6

Stenbäck / Stenbäck Juhrich

15,7

5

+8p

44

SHCP

 

STENBÄCK, Henning

5,1

 

 

 

SHCP

 

STENBÄCK JUHRICH, Albert

10,6

 

 

 

SHCP

 

7

Kajrup / Johansson

18,5

6

+8p

44

SHCP

 

KAJRUP, Ola

6,4

 

 

 

SHCP

 

JOHANSSON, Magnus

12,1

 

 

 

SHCP

 

8

Reimer / Wictorsson

24,0

8

+8p

44

SHCP

 

REIMER, Andre

14,9

 

 

 

SHCP

 

WICTORSSON, Oliver

9,1

 

 

 

SHCP

 

9

Andersson / Andersson

27,7

9

+8p

44

SHCP

 

ANDERSSON, Bertil

13,9

 

 

 

SHCP

 

ANDERSSON, Eva-Lena

13,8

 

 

 

SHCP

 

10

Eldh / Madesten

36,2

13

+8p

44

 

 

ELDH, Carolina

20,0

 

 

 

 

 

MADESTEN, Anders

16,2

 

 

 

 

 

11

Tennevi / Jingfors

25,6

10

+7p

43

 

 

TENNEVI, Philip

13,6

 

 

 

 

 

JINGFORS, Jonathan

12,0

 

 

 

 

 

12

Tegård / Tegård

21,9

7

+6p

42

SHCP

 

TEGÅRD, Patrik

8,4

 

 

 

SHCP

 

TEGÅRD, Lars

13,5

 

 

 

SHCP

 

13

Carlsson Häggblom / Matthai

32,7

10

+6p

42

 

 

CARLSSON HÄGGBLOM, Viktor

7,4

 

 

 

 

 

MATTHAI, Pontus

25,3

 

 

 

 

 

14

Andersson / Hellsing

7,6

2

+5p

41

SHCP

 

ANDERSSON, Johan

1,5

 

 

 

SHCP

 

HELLSING, Anton

6,1

 

 

 

SHCP

 

15

Ahnell / Wennerholm

11,8

4

+5p

41

SHCP

 

AHNELL, Christoffer

4,9

 

 

 

SHCP

 

WENNERHOLM, Marie

6,9

 

 

 

SHCP

 

16

Persson / Persson

21,4

8

+5p

41

SHCP

 

PERSSON, Hans

12,3

 

 

 

SHCP

 

PERSSON, Axel

9,1

 

 

 

SHCP

 

17

Hein / Löfquist

27,6

9

+5p

41

SHCP

 

HEIN, Lukas

6,7

 

 

 

SHCP

 

LÖFQUIST, Johan

20,9

 

 

 

SHCP

 

18

Rosén / Gardell

37,2

13

+5p

41

 

 

ROSÉN, Eva

14,9

 

 

 

 

 

GARDELL, Stefan

22,3

 

 

 

 

 

19

De Sousa E Melo / Jubner

,4

0

+4p

40

SHCP

 

DE SOUSA E MELO, Henrik

+1,9

 

 

 

SHCP

 

JUBNER, Sebastian

2,3

 

 

 

SHCP

 

20

Pålsson / Löfgren

10,1

3

+4p

40

SHCP

 

PÅLSSON, Tobias

2,4

 

 

 

SHCP

 

LÖFGREN, Mikael

7,7

 

 

 

SHCP

 

21

Thorslund / Thorslund

28,6

8

+4p

40

SHCP

 

THORSLUND, Helene

22,8

 

 

 

SHCP

 

THORSLUND, André

5,8

 

 

 

SHCP

 

22

Svennesson / Persson

26,1

9

+4p

40

SHCP

 

SVENNESSON, Sebastian

9,3

 

 

 

SHCP

 

PERSSON, Victor

16,8

 

 

 

SHCP

 

23

Gustafsson / Pettersson

34,9

11

+4p

40

S6

 

GUSTAFSSON, Mikael

24,7

 

 

 

S6

 

PETTERSSON, Eva

10,2

 

 

 

S6

 

24

Nordh / Nyman

37,3

11

+4p

40

SHCP

 

NORDH, Cecilia 

10,9

 

 

 

SHCP

 

NYMAN, Maria

26,4

 

 

 

SHCP

 

25

Persson / Nordgaard

37,3

13

+4p

40

 

 

PERSSON, Jonas

13,4

 

 

 

 

 

NORDGAARD, Yvonne

23,9

 

 

 

 

 

26

Nilsson / Nilsson

8,1

1

+3p

39

SHCP

 

NILSSON, Johan

+1,5

 

 

 

SHCP

 

NILSSON, Bert

9,6

 

 

 

SHCP

 

27

Carlson / Carlson

26,4

8

+3p

39

S9

 

CARLSON, Bruno

20,7

 

 

 

S9

 

CARLSON, Pär

5,7

 

 

 

S9

 

28

Gunnarsson / Gunnarsson

20,0

8

+3p

39

SHCP

 

GUNNARSSON, Jonas

11,2

 

 

 

SHCP

 

GUNNARSSON, Filip

8,8

 

 

 

SHCP

 

29

Svensson / Hellman

37,5

14

+3p

39

 

 

SVENSSON, Håkan

16,1

 

 

 

 

 

HELLMAN, Johan

21,4

 

 

 

 

 

30

Eklöf / Lindberg

7,0

2

+2p

38

SHCP

 

EKLÖF, Viktor

5,7

 

 

 

SHCP

 

LINDBERG, Anders

1,3

 

 

 

SHCP

 

31

Persson / Persson

28,9

10

+2p

38

SHCP

 

PERSSON, Jacob

8,7

 

 

 

SHCP

 

PERSSON, Jonas

20,2

 

 

 

SHCP

 

32

Roos / Andrés

32,9

12

+2p

38

 

 

ROOS, Jan

18,0

 

 

 

 

 

ANDRÉS, Christel

14,9

 

 

 

 

 

33

Herder / Dahlström

21,0

8

+1p

37

SHCP

 

HERDER, Erik

8,6

 

 

 

SHCP

 

DAHLSTRÖM, Andreas

12,4

 

 

 

SHCP

 

34

Lindberg / Heingard

32,3

12

+1p

37

SHCP

 

LINDBERG, Arne

18,8

 

 

 

SHCP

 

HEINGARD, Richard

13,5

 

 

 

SHCP

 

35

Lörnell / Lörnell

37,0

14

+1p

37

 

 

LÖRNELL, Anders

17,1

 

 

 

 

 

LÖRNELL, Nina

19,9

 

 

 

 

 

36

Risberg / Nilsson

19,7

6

-1p

35

 

 

RISBERG, Joakim

14,4

 

 

 

 

 

NILSSON, Mats

5,3

 

 

 

 

 

37

Anderzon / Thelander

26,5

9

-5p

31

 

 

ANDERZON, Leif

8,9

 

 

 

 

 

THELANDER, Ulf

17,6

 

 

 

 

 GÖINGE BILS 2-MANNA SCRAMBLE B-KLASS

 

 

1

Svennesson / Svennesson

54,2

19

+11p

47

 

 

SVENNESSON, Per

19,8

 

 

 

 

 

SVENNESSON, Madeleine

34,4

 

 

 

 

 

2

Nordström / Nordström

45,8

11

+10p

46

SHCP

 

NORDSTRÖM, Åsa

42

 

 

 

SHCP

 

NORDSTRÖM, Stellan

3,9

 

 

 

SHCP

 

3

Thorslund / Wahlentin

49,0

17

+10p

46

S9

 

WAHLENTIN, Thomas

19,0

 

 

 

S9

 

THORSLUND, Rebecka

30,0

 

 

 

S9

 

4

Persson / Alestrand

47,2

17

+10p

46

 

 

PERSSON, Christer

19,6

 

 

 

 

 

ALESTRAND, Elisabet

27,6

 

 

 

 

 

5

Löfving / Widmark

45,3

15

+9p

45

 

 

LÖFVING, Lennart

20,1

 

 

 

 

 

WIDMARK, Kerstin

25,2

 

 

 

 

 

6

Bergqvist / Bergqvist

47,3

14

+8p

44

SHCP

 

BERGQVIST, Mats

12,1

 

 

 

SHCP

 

BERGQVIST, Anne

35,2

 

 

 

SHCP

 

7

Johansson / Jingfors

41,3

15

+8p

44

 

 

JOHANSSON, Roland

17,1

 

 

 

 

 

JINGFORS, Erika

24,2

 

 

 

 

 

8

Widmark / Widmark

50,6

9

+7p

43

SHCP

 

WIDMARK, Fredrik

+3,4

 

 

 

SHCP

 

WIDMARK, Olivia

54

 

 

 

SHCP

 

9

Heingard / Hjelm

38,4

12

+7p

43

SHCP

 

HEINGARD, Isac

10,7

 

 

 

SHCP

 

HJELM, Eva

27,7

 

 

 

SHCP

 

10

Hult / Norrhede

38,2

13

+7p

43

 

 

HULT, Diana

25,3

 

 

 

 

 

NORRHEDE, Peter

12,9

 

 

 

 

 

11

Knutsson / Knutsson

39,2

13

+6p

42

SHCP

 

KNUTSSON, Per-Ola

12,3

 

 

 

SHCP

 

KNUTSSON, Kerstin

26,9

 

 

 

SHCP

 

12

Göransson / Johnson

38,5

15

+6p

42

SHCP

 

GÖRANSSON, Mikael

17,7

 

 

 

SHCP

 

JOHNSON, Bernth

20,8

 

 

 

SHCP

 

13

Dehmer / Svensson

45,2

16

+6p

42

SHCP

 

DEHMER, Thomas

16,7

 

 

 

SHCP

 

SVENSSON, Mona

28,5

 

 

 

SHCP

 

14

Fredriksson / Börjesson

48,3

18

+6p

42

 

 

FREDRIKSSON, Mats

19,8

 

 

 

 

 

BÖRJESSON, Ingela

28,5

 

 

 

 

 

15

Kajrup / Johansson

42,7

15

+5p

41

SHCP

 

KAJRUP, Veronica

18,4

 

 

 

SHCP

 

JOHANSSON, Åsa

24,3

 

 

 

SHCP

 

16

Roxhage / Blad

48,4

17

+5p

41

S6

 

BLAD, Tommy

18,3

 

 

 

S6

 

ROXHAGE, Bert-Göran

30,1

 

 

 

S6

 

17

Welin / Welin

48,3

17

+5p

41

 

 

WELIN, Peter

19,2

 

 

 

 

 

WELIN, Camilla

29,1

 

 

 

 

 

18

Dagman / Dagman

38,7

12

+4p

40

SHCP

 

DAGMAN, Christer

12,4

 

 

 

SHCP

 

DAGMAN, Janet

26,3

 

 

 

SHCP

 

19

Brandt / Rudolf

47,5

17

+4p

40

SHCP

 

BRANDT, Niclas

16,7

 

 

 

SHCP

 

RUDOLF, Joakim

30,8

 

 

 

SHCP

 

20

Ackbar / Myrén

52,5

18

+4p

40

S6

 

ACKBAR, Kristina

22,7

 

 

 

S6

 

MYRÉN, Jennifer

29,8

 

 

 

S6

 

21

Johansson / Olofsson

44,0

18

+4p

40

 

 

JOHANSSON, Tommy

21,7

 

 

 

 

 

OLOFSSON, Christer

22,3

 

 

 

 

 

22

Winkvist / Svensson

47,8

18

+3p

39

S9

 

WINKVIST, Göran

21,2

 

 

 

S9

 

SVENSSON, Doris

26,6

 

 

 

S9

 

23

Nylander / Nylander

53,3

18

+3p

39

SHCP

 

NYLANDER, Mats

15,6

 

 

 

SHCP

 

NYLANDER, Ludvig

38

 

 

 

SHCP

 

24

Stenbäck / Richardson

58,9

20

+3p

39

 

 

STENBÄCK, Lena

24,1

 

 

 

 

 

RICHARDSON, Frida

34,8

 

 

 

 

 

25

Brandt / Färdig

46,4

18

+2p

38

SHCP

 

BRANDT, Mikael

21,5

 

 

 

SHCP

 

FÄRDIG, Patrik

24,9

 

 

 

SHCP

 

26

Persson / Persson

53,6

19

+2p

38

 

 

PERSSON, Jan

30,2

 

 

 

 

 

PERSSON, Christina

23,4

 

 

 

 

 

27

Persson / Claesson

42,5

14

+1p

37

SHCP

 

PERSSON, Göran

20,0

 

 

 

SHCP

 

CLAESSON, Karl-Eric

22,5

 

 

 

SHCP

 

28

Erlandsson / Frank

46,2

16

+1p

37

S6

 

ERLANDSSON, Tommy

27,0

 

 

 

S6

 

FRANK, Kerstin

19,2

 

 

 

S6

 

29

Nilsson / Nilsson

57,7

16

+1p

37

SHCP

 

NILSSON, Stefan

11,1

 

 

 

SHCP

 

NILSSON, Ann-Christine

47

 

 

 

SHCP

 

30

Gustafsson / Pettersson

48,7

18

+1p

37

 

 

GUSTAFSSON, Björn

27,5

 

 

 

 

 

PETTERSSON, Leif

21,2

 

 

 

 

 

31

Frank / Eriksson

40,1

13

Par

36

SHCP

 

FRANK, Rune

13,5

 

 

 

SHCP

 

ERIKSSON, Marie 

26,6

 

 

 

SHCP

 

32

Larsson / Pergler

43,9

15

Par

36

 

 

LARSSON, Marie

20,4

 

 

 

 

 

PERGLER, Leif

23,5

 

 

 

 

 

33

Simonsson / Simonsson

55,4

17

-1p

35

 

 

SIMONSSON, Gisela

36,0

 

 

 

 

 

SIMONSSON, Peder

19,4

 

 

 

 

 

34

Nilsson / Nilsson

58,1

17

-2p

34

SHCP

 

NILSSON, Sonja

40

 

 

 

SHCP

 

NILSSON, Kent

18,4

 

 

 

SHCP

 

35

Ståhl / Ståhl

61,7

24

-2p

34

 

 

STÅHL, Annika

32,2

 

 

 

 

 

STÅHL, Stefan

29,5

 

 

 

 

 

36

Richter / Richter

48,4

17

-3p

33

 

 

RICHTER, Ingmar

27,2

 

 

 

 

 

RICHTER, Fredrik

21,2

 

 

 

 

 

37

Lundblad / Lundblad

55,7

18

-4p

32

 

 

LUNDBLAD, Per

17,2

 

 

 

 

 

LUNDBLAD, Åsa

39

 

 

 

 

 

STOBY BÄSTBOLL A-KLASS

1

Kadanik / Lundblad

37,6

43

+12p

48

 

 

KADANIK, Jim

20,4

 

 

12

 

 

LUNDBLAD, Per

17,2

 

 

36

 

 

2

Persson / Runelid

33,1

38

+11p

47

 

 

PERSSON, Jacob

8,7

 

 

32

 

 

RUNELID, Ousainas

24,4

 

 

35

 

 

3

Stenbäck / Stenbäck Juhrich

34,7

37

+9p

45

S9

 

STENBÄCK, Lena

24,1

 

 

38

S9

 

STENBÄCK JUHRICH, Albert

10,6

 

 

32

S9

 

4

Gustafsson / Naxén

31,9

37

+9p

45

 

 

GUSTAFSSON, Anders

12,1

 

 

30

 

 

NAXÉN, Christer

19,8

 

 

34

 

 

5

Heingard / Wahlentin

32,5

37

+8p

44

SHCP

 

WAHLENTIN, Thomas

19,0

 

 

41

SHCP

 

HEINGARD, Richard

13,5

 

 

32

SHCP

 

6

Gustafsson / Pettersson

34,9

38

+8p

44

SHCP

 

GUSTAFSSON, Mikael

24,7

 

 

35

SHCP

 

PETTERSSON, Eva

10,2

 

 

37

SHCP

 

7

Eckervald / Nilsson

36,9

40

+8p

44

 

 

ECKERVALD, Anna

15,1

 

 

27

 

 

NILSSON, Stefan

21,8

 

 

32

 

 

8

Ahnell / Ståhl

21,0

23

+7p

43

S9

 

AHNELL, Christoffer

4,9

 

 

35

S9

 

STÅHL, Erik

16,1

 

 

24

S9

 

9

Eriksson / Johansson

21,8

23

+7p

43

SHCP

 

ERIKSSON, Torbjörn

10,0

 

 

31

SHCP

 

JOHANSSON, Annika

11,8

 

 

34

SHCP

 

10

Svensson / Svensson

33,7

39

+7p

43

 

 

SVENSSON, Jonas

23,5

 

 

28

 

 

SVENSSON, Joacim

10,2

 

 

31

 

 

11

Andersson / Hellsing

7,6

9

+6p

42

SHCP

 

ANDERSSON, Johan

1,5

 

 

29

SHCP

 

HELLSING, Anton

6,1

 

 

33

SHCP

 

12

Lundgren / Lundgren

21,2

22

+6p

42

SHCP

 

LUNDGREN, Ingela

13,7

 

 

19

SHCP

 

LUNDGREN, Håkan

7,5

 

 

25

SHCP

 

13

Persson / Persson

21,4

24

+6p

42

SHCP

 

PERSSON, Hans

12,3

 

 

32

SHCP

 

PERSSON, Axel

9,1

 

 

30

SHCP

 

14

Gunnarsson / Thorslund

22,2

25

+6p

42

SHCP

 

THORSLUND, Stefan

11,0

 

 

32

SHCP

 

GUNNARSSON, Jonas

11,2

 

 

31

SHCP

 

15

Andersson / Andersson

27,7

26

+6p

42

SHCP

 

ANDERSSON, Bertil

13,9

 

 

34

SHCP

 

ANDERSSON, Eva-Lena

13,8

 

 

29

SHCP

 

16

Nordh / Nyman

37,3

38

+6p

42

 

 

NORDH, Cecilia 

10,9

 

 

31

 

 

NYMAN, Maria

26,4

 

 

21

 

 

17

Dahlkvist / Svensson

17,4

20

+5p

41

SHCP

 

DAHLKVIST, Anders

7,2

 

 

30

SHCP

 

SVENSSON, Per

10,2

 

 

35

SHCP

 

18

Ohlsson / Blad

19,8

23

+5p

41

SHCP

 

OHLSSON, Lars

1,5

 

 

33

SHCP

 

BLAD, Tommy

18,3

 

 

33

SHCP

 

19

Kajrup / Kajrup

24,8

26

+5p

41

SHCP

 

KAJRUP, Ola

6,4

 

 

19

SHCP

 

KAJRUP, Veronica

18,4

 

 

28

SHCP

 

20

Persi / Christensen

23,4

27

+5p

41

SHCP

 

PERSI, Mario

10,3

 

 

32

SHCP

 

CHRISTENSEN, Joakim

13,1

 

 

26

SHCP

 

21

Risberg / Lerdin

30,7

35

+5p

41

SHCP

 

RISBERG, Joakim

14,4

 

 

22

SHCP

 

LERDIN, Anders

16,3

 

 

33

SHCP

 

22

Knutsson / Knutsson

33,5

38

+5p

41

SHCP

 

KNUTSSON, Per-Ola

12,3

 

 

28

SHCP

 

KNUTSSON, Robin

21,2

 

 

33

SHCP

 

23

Rosén / Gardell

37,2

40

+5p

41

 

 

ROSÉN, Eva

14,9

 

 

34

 

 

GARDELL, Stefan

22,3

 

 

30

 

 

24

Jubner / Holmberg

17,7

20

+4p

40

SHCP

 

JUBNER, Sebastian

2,3

 

 

31

SHCP

 

HOLMBERG, Isaac

15,4

 

 

20

SHCP

 

25

Denckert / Karlsson

31,9

36

+4p

40

 

 

DENCKERT, Magnus 

23,9

 

 

33

 

 

KARLSSON, Jimmy

8,0

 

 

23

 

 

26

Eklöf / Lindberg

7,0

7

+3p

39

SHCP

 

EKLÖF, Viktor

5,7

 

 

31

SHCP

 

LINDBERG, Anders

1,3

 

 

32

SHCP

 

27

Roos / Andrés

32,1

36

+3p

39

 

 

ROOS, Jan

18,0

 

 

39

 

 

ANDRÉS, Filemon

14,1

 

 

8

 

 

28

Widmark / Viktor

+6,2

-7

+2p

38

SHCP

 

WIDMARK, Fredrik

+3,4

 

 

32

SHCP

 

VIKTOR, Peter

+2,8

 

 

12

SHCP

 

29

Nilsson / Nilsson

8,1

9

+2p

38

SHCP

 

NILSSON, Johan

+1,5

 

 

33

SHCP

 

NILSSON, Bert

9,6

 

 

22

SHCP

 

30

Engström / Engström

22,8

26

+2p

38

SHCP

 

ENGSTRÖM, Robert

13,0

 

 

25

SHCP

 

ENGSTRÖM, Daniel

9,8

 

 

22

SHCP

 

31

Thelander / Anderzon

26,5

27

+2p

38

SHCP

 

THELANDER, Ulf

17,6

 

 

24

SHCP

 

ANDERZON, Leif

8,9

 

 

24

SHCP

 

32

Grybb / Grybb

27,6

32

+2p

38

SHCP

 

GRYBB, Rolf

14,8

 

 

30

SHCP

 

GRYBB, Tobias

12,8

 

 

27

SHCP

 

33

Carlsson / Nervén

35,4

38

+2p

38

 

 

CARLSSON, Stina

16,8

 

 

30

 

 

NERVÉN, Stefan

18,6

 

 

23

 

 

34

Myhrberg / Myhrberg

21,7

24

+1p

37

SHCP

 

MYHRBERG, Patric

10,8

 

 

29

SHCP

 

MYHRBERG, Andreas

10,9

 

 

29

SHCP

 

35

Brorsson / Persson

34,8

40

+1p

37

 

 

BRORSSON, Mikael

17,6

 

 

25

 

 

PERSSON, Fredrik

17,2

 

 

28

 

 

36

Johansson / Johansson

36,4

39

Par

36

 

 

JOHANSSON, Magnus

12,1

 

 

26

 

 

JOHANSSON, Åsa

24,3

 

 

22

 

 

37

Jönsson / Lindquist

5,2

6

-1p

35

SHCP

 

JÖNSSON, Emil

0,6

 

 

33

SHCP

 

LINDQUIST, Oliver

4,6

 

 

24

SHCP

 

38

Hahlin / Claesson

16,0

18

-1p

35

SHCP

 

HAHLIN, Hamilton

12,9

 

 

27

SHCP

 

CLAESSON, Robin

3,1

 

 

21

SHCP

 

39

Ohlsson / Sandström

23,7

26

-1p

35

SHCP

 

OHLSSON, Michael

11,0

 

 

26

SHCP

 

SANDSTRÖM, Martin

12,7

 

 

29

SHCP

 

40

Lörnell / Lörnell

37,0

39

-1p

35

 

 

LÖRNELL, Anders

17,1

 

 

10

 

 

LÖRNELL, Nina

19,9

 

 

32

 

 

41

Ehrnfelt / Svenson

34,0

39

-3p

33

 

 

EHRNFELT, Claes

17,2

 

 

32

 

 

SVENSON, Bengt

16,8

 

 

18

 

 

42

Ridell / Ivarsson

24,9

28

-7p

29

 

 

IVARSSON, Stefan

9,2

 

 

27

 

 

RIDELL, Robert

15,7

 

 

14

 

 STOBY BÄSTBOLL B-KLASS

 

 

1

Löfving / Widmark

45,3

45

+13p

49

SHCP

 

LÖFVING, Lennart

20,1

 

 

36

SHCP

 

WIDMARK, Kerstin

25,2

 

 

39

SHCP

 

2

Wictorsson / Wictorsson

43,8

50

+13p

49

 

 

WICTORSSON, Oliver

9,1

 

 

36

 

 

WICTORSSON, Jonathan

34,7

 

 

35

 

 

3

Wennerholm / Wennerholm

38,9

38

+10p

46

SHCP

 

WENNERHOLM, Solveig

22,0

 

 

33

SHCP

 

WENNERHOLM, Thomas

16,9

 

 

28

SHCP

 

4

Lind / Lavin

55,8

59

+10p

46

 

 

LIND, Lena

11,7

 

 

28

 

 

LAVIN, Maria

44

 

 

37

 

 

5

Svennesson / Svennesson

43,7

47

+9p

45

SHCP

 

SVENNESSON, Sebastian

9,3

 

 

31

SHCP

 

SVENNESSON, Madeleine

34,4

 

 

36

SHCP

 

6

Persson / Alestrand

47,2

51

+9p

45

S9

 

PERSSON, Christer

19,6

 

 

31

S9

 

ALESTRAND, Elisabet

27,6

 

 

36

S9

 

7

Bergqvist / Bergqvist

47,3

51

+9p

45

SHCP

 

BERGQVIST, Mats

12,1

 

 

28

SHCP

 

BERGQVIST, Anne

35,2

 

 

31

SHCP

 

8

Göransson / Cederholm

52,8

57

+9p

45

 

 

GÖRANSSON, Mikael

17,7

 

 

31

 

 

CEDERHOLM, Petra

35,1

 

 

30

 

 

9

Heingard / Hjelm

38,4

41

+8p

44

SHCP

 

HEINGARD, Isac

10,7

 

 

32

SHCP

 

HJELM, Eva

27,7

 

 

25

SHCP

 

10

Johansson / Olofsson

44,0

50

+8p

44

SHCP

 

OLOFSSON, Christer

22,3

 

 

40

SHCP

 

JOHANSSON, Tommy

21,7

 

 

26

SHCP

 

11

Börjesson / Börjesson

46,8

51

+8p

44

SHCP

 

BÖRJESSON, Kennet

18,3

 

 

35

SHCP

 

BÖRJESSON, Ingela

28,5

 

 

33

SHCP

 

12

Reimer / Reimer

47,9

55

+8p

44

 

 

REIMER, Anton

14,9

 

 

34

 

 

REIMER, Inge

33,0

 

 

35

 

 

13

Andersson / Andersson

45,1

49

+7p

43

S9

 

ANDERSSON, Christer

13,9

 

 

36

S9

 

ANDERSSON, Charlotte

31,2

 

 

31

S9

 

14

Nylander / Nylander

45,5

49

+7p

43

SHCP

 

NYLANDER, Mats

15,6

 

 

37

SHCP

 

NYLANDER, Britt-Inger

29,9

 

 

26

SHCP

 

15

Lindström / Lindström

50,0

53

+7p

43

SHCP

 

LINDSTRÖM, Ola

14,4

 

 

29

SHCP

 

LINDSTRÖM, Susanne

35,6

 

 

24

SHCP

 

16

Erlandsson / Persson

57,2

56

+7p

43

 

 

ERLANDSSON, Tommy

27,0

 

 

27

 

 

PERSSON, Jan

30,2

 

 

35

 

 

17

Hult / Norrhede

38,2

41

+6p

42

SHCP

 

HULT, Diana

25,3

 

 

29

SHCP

 

NORRHEDE, Peter

12,9

 

 

34

SHCP

 

18

Richter / Richter

48,4

46

+6p

42

SHCP

 

RICHTER, Ingmar

27,2

 

 

13

SHCP

 

RICHTER, Fredrik

21,2

 

 

35

SHCP

 

19

Thorslund / Thorslund

52,8

55

+6p

42

 

 

THORSLUND, Helene

22,8

 

 

33

 

 

THORSLUND, Rebecka

30,0

 

 

26

 

 

20

Edvardsson / Reimer

40,6

46

+5p

41

SHCP

 

EDVARDSSON, Daniel

25,7

 

 

21

SHCP

 

REIMER, Andre

14,9

 

 

34

SHCP

 

21

Lindberg / Lindberg

44,9

48

+5p

41

 

 

LINDBERG, Arne

18,8

 

 

35

 

 

LINDBERG, Pia

26,1

 

 

19

 

 

22

Brandt / Färdig

46,4

52

+4p

40

SHCP

 

BRANDT, Mikael

21,5

 

 

29

SHCP

 

FÄRDIG, Patrik

24,9

 

 

22

SHCP

 

23

Welinder / Welinder

57,2

62

+4p

40

 

 

WELINDER, Olle

22,0

 

 

39

 

 

WELINDER, Charlotte

35,2

 

 

21

 

 

24

Johansson / Fransson

49,3

53

+3p

39

SHCP

 

JOHANSSON, Bengt

27,6

 

 

26

SHCP

 

FRANSSON, Pia

21,7

 

 

30

SHCP

 

25

Claesson / Fasth

50,7

58

+3p

39

SHCP

 

CLAESSON, Karl-Eric

22,5

 

 

29

SHCP

 

FASTH, Börje

28,2

 

 

27

SHCP

 

26

Caplander / Henriksson

52,6

60

+3p

39

SHCP

 

CAPLANDER, Andreas

23,5

 

 

16

SHCP

 

HENRIKSSON, Magnus

29,1

 

 

30

SHCP

 

27

Ågren / Danielsson

62,5

65

+3p

39

 

 

ÅGREN, Viveca

29,0

 

 

26

 

 

DANIELSSON, Marita

33,5

 

 

34

 

 

28

Thornström / Ericsson

42,9

49

+2p

38

SHCP

 

THORNSTRÖM, Jan

20,2

 

 

18

SHCP

 

ERICSSON, Keith

22,7

 

 

29

SHCP

 

29

Brandt / Rudolf

47,5

54

+2p

38

SHCP

 

BRANDT, Niclas

16,7

 

 

30

SHCP

 

RUDOLF, Joakim

30,8

 

 

29

SHCP

 

30

Andersson / Andersson

62,9

64

+2p

38

 

 

ANDERSSON, Birgitta 

28,8

 

 

32

 

 

ANDERSSON, Neo

34,1

 

 

22

 

 

31

Alstin / Alstin

47,3

52

+1p

37

SHCP

 

ALSTIN, Evy

25,6

 

 

33

SHCP

 

ALSTIN, Finn

21,7

 

 

26

SHCP

 

32

Ackbar / Myrén

52,5

54

+1p

37

SHCP

 

ACKBAR, Kristina

22,7

 

 

29

SHCP

 

MYRÉN, Jennifer

29,8

 

 

23

SHCP

 

33

Svensson / Ohlsson

49,4

57

+1p

37

SHCP

 

SVENSSON, Thomas

24,2

 

 

26

SHCP

 

OHLSSON, Göran

25,2

 

 

32

SHCP

 

34

Nilsson / Magnusson

55,4

60

+1p

37

 

 

NILSSON, Patrik

22,1

 

 

33

 

 

MAGNUSSON, Sanna

33,3

 

 

17

 

 

35

Olsson / Olsson

45,5

49

Par

36

 

 

OLSSON, Peter

18,7

 

 

21

 

 

OLSSON, Gunilla

26,8

 

 

17

 

 

36

Welin / Welin

48,3

52

-1p

35

 

 

WELIN, Peter

19,2

 

 

34

 

 

WELIN, Camilla

29,1

 

 

16

 

 

37

Boström / Ballinge

40,6

44

-2p

34

S6

 

BOSTRÖM, Lena

9,7

 

 

25

S6

 

BALLINGE, Roger 

30,9

 

 

20

S6

 

38

Persson / Frank

42,6

44

-2p

34

 

 

PERSSON, Christina

23,4

 

 

26

 

 

FRANK, Kerstin

19,2

 

 

25

 

 

39

Rehn / Konar

43,2

46

-3p

33

SHCP

 

REHN, Johnny

22,4

 

 

23

SHCP

 

KONAR, Elisabeth

20,8

 

 

20

SHCP

 

40

Petersson / Strandh

40,7

47

-3p

33

 

 

PETERSSON, Jens

27,0

 

 

11

 

 

STRANDH, Daniel

13,7

 

 

29

 

 

41

Wikström / Wikström

45,0

49

-4p

32

 

 

WIKSTRÖM, Tomas

20,2

 

 

23

 

 

WIKSTRÖM, Carolin

24,8

 

 

23

 

 

42

Fransson / Fransson

44,7

48

-7p

29

 

 

FRANSSON, Jonas

15,9

 

 

26

 

 

FRANSSON, Catharina

28,8

 

 

18

 

 

RESULTATLISTA CASINOGOLFEN

A-KLASS
1.              Joel Carnor/Malin Carnor                         82 p
2.             
Peter Guggenheim/Annica Lindh            73 p
3.              Marie Hallel/Toby Hallel                           72 p
4.              Torbjörn Eriksson/Annika Johansson      71 p
5.              Roger Thorslund/Stefan Thorslund         70 p
6.              André Peltonen/Jonas Ivarsson               69 p
7.             
Jacob Persson/ Jonas Persson                  67 p
8.              André Thorslund/Rebecka Thorslund     67 p
9.              Marcus Losell/Elias Losell                         66 p
10.            Ola Kajrup/Åsa Johansson                        66 p
11.            Kenneth Berg/Göran Persson                  64 p
12.            Mikael Gustavsson/Eva Pettersson         64 p
13.            Adis Musci/Per Rehn                                 62 p
14.            Magnus Borggren/Jonas Berling             61 p
15.            Isaac Holmberg/Sebastian Jubner           60 p
16.            Hans Persson/Axel Persson                      60 p
17.            Andre Zieme/Daniel Berg                         59 p
18.            Fredrik Dittlau/Aviva Sheppard               57 p
19.            Andre Reimer/Joel Persson                      56 p
20.            Lotta Eroldsson/Mathias Eroldsson        56 p
21.            Viktor Eklöf/Anders Lindberg                  54 p
22.            Veronica Kajrup/Magnus Johansson       54 p
23.            Peter Viktor/Johan Alexsson                    53 p
24.            Nisse Kristensson/Niklas Kristensson     53 p
25.            Robert Ridell/Tobias Björk                       53 p
26.            Rune Frank/Fredrik Nilsson                      53 p
27.            Felix Wedin/Adam Petersson                  52 p
28.            Johan Nilsson/Bert Nilsson                       51 p
29.            Johan Andersson/Anton Hellsing            51 p
30.            Jan-Inge Svensson/Jonas Ahlgren           46 p
31.            Monica Aronsson/ Aronsson                    46 p
32.            Victor Häggblom/Mathai                          46 p
33.            Hamilton Hahlin/Robin Claesson             44 p
34.            Robin Thuresson/Joakim Christensson   43 p
35.            Chi Thu Le/Per Dagermo                           43 p
36.            Albin Jansson/David Larsson                    41 p
37.            Stefan Ivarsson/Linda Ivarsson                38 p
38.            Per-Ola Karlsson/Rutger Bredahl            38 p
39.            Lena Lind/Ursula Erlandsson                    35 p
40.            Tobias Pålsson/Mikael Löfgren               31 p
41.            Daniel Strandh/Martin Lindstrand          31 p
42.            Kristina Wennerström/Wennerström    25 p
43.            Peter Svensson/Ingrid Svensson             20 p

 

 

RESULTATLISTA

CASINOGOLFEN

B-KLASS           

  1. Hägneryd/Hägneryd 82 p
  2. Wictorsson/Wictorsson 81 p
  3. Nordgren/Nilsson 76 p
  4. Nord/Elmstedt 71 p
  5. Börjesson/Börjesson 65 p
  6. Persson/Persson 65 p
  7. Danielsson/Hägneryd Westberg 61 p
  8. Göransson/Cederholm 60 p
  9. Johansson/Olofsson 59 p
  10. Bergenholtz/Persson 57 p
  11. Svennesson/Svennesson 57 p
  12. Rosén/Gardell 56 p
  13. Hansson/Heingard 56 p
  14. Persson/Alestrand 55 p
  15. Viktin/Viktin 54 p
  16. Eckervald/Nilsson 51 p
  17. Lavin/Thorslund 48 p
  18. Svennesson/Almström 48 p
  19. Widmark/Löfving 48 p
  20. Vyöni/Nilsson 48 p
  21. Siljegård/Söllgård 48 p
  22. Edler/Edler 47 p
  23. Lundblad/Lundblad 46 p
  24. Nilsson/Magnusson 45 p
  25. Welin/Welin                  44 p
  26. Fransson/Johansson                  44 p
  27. Hult/Norrhede                  43 p
  28. Erlandsson/Frank                  43 p
  29. Lindberg/Lindberg                  42 p
  30. Erlingsson/Andersson                  41 p
  31. Montgomery/Montgomery 40 p
  32. Olofsson/Blomberg 38 p
  33. Nordh/Nyman 37 p
  34. Knutsson/Knutsson 37 p
  35. Danielsson/Hägneryd 36 p
  36. Braun/Braun 36 p
  37. Rehn/Konar 35 p
  38. Nordgren/Leyman Nilsson 35 p
  39. Claesson/Gustafsson 34 p
  40. Montgomery/Nilsson 30 p
  41. Nilsson/Kadanik 29 p
  42. Hansen/Kröjer 26 p
  43. Nilsson/Nilsson 20 p

 

SKYRUPSGOLFEN

För er som vill krydda ert sällskapspel med tävlingsnerv har vi Skyrupsgolfen. Innan rondens start så anmäl att ni vill vara med i Skyrupsgolfen, till kansliet. Kostnad för detta är 20:- per runda. Man måste ha med sig en markör, och kan delta hur många gånger man vill. Ni får ett scorekort av oss, som ni sedan lämnar in i receptionen igen efteråt. Varje månad så korar vi en månadsmästare (Nettoresultat) som sedan kan hämta sitt pris på klubben. Vinnare meddelas på facebook, hemsida och anslagstavla på klubben.

SNAPPHANESLAGET 2020

Anmäl dig till vår mest nervkittlande tävling för året.

Spelare mot spelare, hål för hål, slag för slag, putt för putt…hela tiden något på spel. Det mentala spelet blir viktigare än någonsin. Vem pallar trycket bäst…

SPELET
Man spelar om varje hål och ett hål kan vinnas, delas eller förloras. Det gäller att spela hålet på färre antal slag än motspelaren. Matchen är avgjord när någon leder med fler vunna hål än vad det återstår att spela. Match kan spelas med eller utan handicap. I en handicapmatch erhåller spelaren med den högre spelhandicapen hela skillnaden mellan de båda spelarnas spelhandicap. De erhållna slagen fördelas på hålen efter stigande hcp-index. Exempel: spelare A har enligt slopetabellen 10 slag och möter spelare B som har 22 slag enligt slopetabellen. Skillnaden är 12 slag till spelare B:s fördel och dessa slag fördelas då ut på hålen med index 1-12. Herrar spelar från Tee 59, och damer spelar från Tee 47 enligt klubbens lokala regler.

SPELOMGÅNGAR
Omgång 1:     Senast 31 maj
Omgång 2:     Senast 30 juni
Omgång 3:     Senast 30 juli
Kvartsfinal:    Senast 23 augusti
Semifinal:       Senast 20 september
Final:                 Senast 11 oktober

LOTTNING OCH RESULTAT
Vi applicerar fri lottning i första omgången och detta annonserar vi ut så fort anmälningen är fylld. Första matchen har den som står överst på trädet skyldighet att ta kontakt för speldatum, därefter är det den spelare som är sist färdig med sin match som har skyldigheten att ta kontakt. Om inget datum kan komma fastställas innan speltidens utgång kommer tävlingsledningen ta beslut om vem som går vidare. Man har månaden ut på sig att spela sin match. Resultat kommer att publiceras på hemsidan samt anslagstavlan i receptionen.

DELTAGARE
Max 64 spelare. Först till kvarn-principen gäller.

KOSTNAD
Startavgift: 150kr Greenfee: 100 kr

PRISBORD
Vinnare: 3600 kr                   2:a: 2.000 kr 3-4:a: 1.000 kr                      5:a-8:a: 500 kr                                                                 

VARMT VÄLKOMMEN MED DIN ANMÄLAN!

Samarbetsklubbar

 
Som fullvärdig medlem i någon av nedan golfklubbar spelar du hos oss för ett rabatterat pris.
 

Golfklubb                                        Vardag på Skyrup                    Helg på Skyrup efter kl. 13.00
Wittsjö GK 200 SEK 300 SEK
Perstorps GK 230 SEK 300 SEK
Bosjökloster GK 250 SEK 300 SEK
Bedinge GK 250 SEK 350 SEK

Juniorer spelar för 100 SEK alla dagar (helg efter kl. 13.00)

Medlemmar i Hinton Golf Club och Eslöv GK spelar fritt tre gånger/år.
Fullvärdiga medlemmar: måndag – fredag alla tider samt lördag – söndag & helgdagar efter kl. 13.00.
Vardagsmedlemmar: måndag – fredag alla tider (gäller ej röda dagar)

Golfklubb                         Vardag på Skyrup      Helg på Skyrup         Vardag                        Helg
Nivå GK 300 SEK 400 SEK 325 DKK 325 DKK
Hjortespring GK 300 SEK 400 SEK 250 DKK 350 DKK
Vallø GK 300 SEK 400 SEK 225 DKK 275 DKK
Skovby GK 300 SEK 400 SEK 250 DKK 300 DKK
Brøndby GK 250 SEK 250 SEK 250 DKK 250 DKK

SENIOR: 25 % (minst) rabatt på vid varje tillfälle gällande greenfee. Gäst kan dock ej begära lägre pris än 330 kr.
JUNIOR: fast pris 100 kr.

Gäller helgfri Vardag (månd-fred) samt Lör-, Sön- och Helgdag efter 13.00

“J” = deltar inte under juli månad.
“H” = deltar inte under Lör-, Sön- och Helgdag.

Medlem som vardag betalar någon form av greenfee på hemmaklubben (“greenfeemedlem”) har ej rätt till spel till Sydpoolenrabatt.

 

Abbekås GK Lunds Akademiska GK (H) Torekovs GK (J)(H)
Allerums GK Landskrona GK (J)(H) Tomelilla GK
Araslöv GK Ljungbyheds GK (H) Trelleborgs GK
Assartorps GK Lydinge GK Vellinge GK (H)
Bedinge GK Malmö-Burlöv GK Wittsjö GK
Bjäre GK (J)(H) Nicklastorp GK Woodlands GK (H)
Boa Olofströms GK Perstorps GK (H) Ystad GK (H)
Bosjökloster GK Ronneby GK Åkagårdens GK (J)(H)
Båstad (J)(H) Romeleåsens GK Älmhults GK
Carlskrona GK Sölvesborgs GK (H) Ängelholms GK
Degeberga Widtsköfle GK S:t Arild GK (J)(H) Äppelgården GK (H)
Eslövs GK Sjöbo GK Öresunds GK (H)
Flommens GK (J)(H) Skepparslövs GK Örestads GK (H)
Hinton (H) Skyrups GK Österlens GK (J)(H)
Hässlegårdens GK Söderslätts GK (H) Östra Göinge GK
Karlshamns GK (H) Söderåsens GK  
Kristianstads GK (J) Trummenäs GK (J)  
Kävlinge GK Tegelberga GK  

Som fullvärdig medlem i någon av dessa klubbar spelar du för 200 kr vardag och 300 kr på helg på Skyrups GK. Juniorer spelar för 100 kr alla dagar.

Wittsjö GK
Perstorps GK (230 kr vardag, 300 kr helg efter 13:00)
Bosjökloster GK
Bedinge GK

Medlemmar i Hinton Golf Club och Eslövs GK spelar fritt 3 gånger/år.

Som medlem i Skyrup spelar du på följande klubbar för  300 DKK vardag och 400 DKK helg.

Ree Golf
Niveau GK
Hjortespring GK
Falster GK
Vallö GK
Skovbo GK
Bröndby GK (25% rabatt=262 DKK/300DKK)

SENIOR: 25 % (minst) rabatt på vid varje tillfälle gällande greenfee. Gäst kan dock ej begära lägre pris än 270 kr.
JUNIOR: fast pris 100 kr.

Gäller helgfri Vardag (månd-fred) samt Lör-, Sön- och Helgdag efter 13.00

“J” = deltar inte under juli månad.
“H” = deltar inte under Lör-, Sön- och Helgdag.

Medlem som vardag betalar någon form av greenfee på hemmaklubben (“greenfeemedlem”) har ej rätt till spel till Sydpoolenrabatt.

 

Abbekås GK Hinton (H) Torekovs GK (J)(H)
Allerums GK Landskrona GK (J)(H) Tomelilla GK
Araslöv GK Ljungbyheds GK (H) Trelleborgs GK
Assartorps GK Lydinge GK Trummenäs GK (J)
Bedinge GK Lunds Akademiska GK (H) Vellinge GK (H)
Bjäre GK (J)(H) Malmö-Burlöv GK Woodlands GK (H)
Boa Olofströms GK Nicklastorp GK Wittsjö GK (H)
Bosjökloster GK (H) Perstorps GK (H) Ystad GK (H)
Båstad (J)(H) Romeleåsens GK Åkagårdens GK (J)(H)
Carlskrona GK Ronneby GK Älmhults GK
Degeberga Widtsköfle GK S:t Arild GK (J)(H) Ängelholms GK
Elisefarm Sjöbo GK Äppelgården GK (H)
Eslövs GK Skepparslövs GK Örestads GK (H)
Flommens GK (J)(H) Skyrups GK (H) Öresunds GK (H)
Hässlegårdens GK Söderslätts GK (H) Österlens GK (J)(H)
Karlshamns GK Söderåsens GK Östra Göinge GK
Kristianstads GK (J) Sölvesborgs GK (H)
Kävlinge GK Tegelberga GK (H)

 

RING +46 451-531 11  FÖR ATT BOKA STARTTID PÅ SKYRUP GOLF & HOTELL

Golfbilar

Vi har 10 st golfbilar för uthyrning.

Medlem 
18 hål: 300 kr (150 kr med läkarintyg) 
36 hål: 400 kr (250 kr med läkarintyg) 

Gäst
18 hål: 350 kr (300 kr med läkarintyg)
36 hål: 500 kr 

Vi ställer inga krav på läkarintyg för att hyra golfbil men man måste ha giltigt körkort och klara ett alkotest. Körkortet skall uppvisas vid uthämtning av bil. Det går att boka bil 270 dagar i förväg.

Hyrvagnar

Vi har 40 st vagnar för uthyrning. De kostar 50 kr/dag. Om ni är många i en grupp som skall ha kan det vara idé att förboka.

Tävlingsansvarig
Skyrup Golf & Hotell

 

Tävlingskommitté

Daniel Edvardsson
0451-531 11
daniel@skyrupsgk.se

Tävlingsvillkor

Tillfälliga tävlingsvillkor för en enskild tävling finns angivna på tävlingsinbjudan.
Därutöver gäller följande tävlingsvillkor för alla tävlingar på klubben om inget annat bestämts för en enskild tävling.

EGA - handicap

För att få delta i klubbens tävlingar måste spelarna ha EGA Handicap.
Plikt för deltagande utan EGA Handicap: Diskvalifikation.

Anmälan, avanmälan, återbud

Anmälan görs i Min Golf. Anmälningstidens utgång, se villkor för varje tävlingsinbjudan. Vid överanmälan görs uttagning av deltagare i anmälningsordning. Avanmälan görs i Min Golf före anmälningstidens utgång. Efter anmälningstidens utgång kan endast återbud lämnas om en spelare inte avser att delta. En spelare som är uttagen till en tävling är skyldig att betala anmälningsavgift såvida inte godtagbara skäl för återbud föreligger. Spelare som utan avanmälan eller utan att lämna återbud uteblir från start i tävling har gjort sig skyldig till uteblivande från tävling. För rekommenderade fullständiga tävlingsvillkor se Spel- och tävlingshandboken 8.3.

 

Handicapklasser

Vid klubbens tävlingar gäller följande indelning: Klass A och B med en delning med lika stort antal per klass.
Vid färre än 5 startande eller 5 lag i en klass kan den slås samman med en annan klass eller inställas enligt tävlingsledningens val.

 

Tee

I klubbens tävlingar herrar – tee 59, damer – tee 47 och herrar 75 år tee 47 om så önskas och ska anges vid anmälan. För övrigt se tävlingsinbjudan för varje tävling.

Avgörande vid lika resultat (Regel 3.3a)

I slagspel med handicap görs särskiljning i första hand enligt spelhandicapsmetoden, i andra hand den matematiska metoden och i tredje hand lottdragning. I slagtävling utan handicap sker särskiljning av vinnare genom särspel hål för hål. Övriga placeringar sker enligt den matematiska metoden.

Scorekortsinlämning (Regel 3.3b)

Om inte annat föreskrivs i villkor för en tävling ska scorekortet lämnas i receptionen till tävlingsansvarig. Scorekortet är inlämnat när spelaren har lämnat kansliet/receptionen med båda fötterna. Spelaren är ansvarig för att scorekortet är läsbart.

Prisutdelning

Priser som inte avhämtas av spelaren vid prisutdelningen tillfaller nästa pristagare.

Resultat – tävlingen officiellt avslutad

När det slutliga resultatet är officiellt tillkännagivet av tävlingsledningen är tävlingen avslutad.

Lokala regler

Följande lokala regler gäller allt spel på klubben om inget annat beslutas för en specifik tävling. Tidvis kan lokala regler gälla och dessa anslås.
Plikt för brott mot lokal regel: Matchspel – Förlorat hål; Slagspel – Två slag.

Out of bounds (Regel 18.2)

1. Vita pinnar markerar gränsen för Out of Bounds runt hela banan.
2. Elstängsel på banan och utanför banan är bara elstängsel och är inte Out of Bounds markering.

Pliktområden (Regel 17)

1. Vid spel av hål 4 är dammen framför green på hål 5 att betrakta som rött pliktområde.
2. Om en boll är i pliktområdet på hål 14, inklusive när det är känt eller så gott som säkert att en boll som inte hittas blev liggande i pliktområdet, har spelaren dessa lättnadsalternativ var och en med ett slags plikt:

  •  Ta lättnad enligt Regel 17.1.
  •  Som ett extra alternativ droppa den ursprungliga bollen eller en annan boll i droppzonen cirka 40 m från green. Droppzonen är ett lättnadsområde enligt Regel 14.3. Vid droppning i droppzonen måste bollen träffa en del av banan inom droppzonen. Den droppade bollen är i spel, om den stannar inom droppzonen. 

 

Onormala banförhållanden (Regel 16) och organiska föremål

a. Mark under arbete 
1. Alla områden som identifieras av blå pinnar eller på annat sätt angetts som mark under arbete.
2. Områden definerat av blå pinnar med grön topp är en spelförbudszon som ska behandlas som mark under arbete. Lättnad utan plikt för störande inverkan av spelförbudszonen måste tas enligt Regel 16.1.f.
3. Vit spraylinje runt om ett område definerar gränsen för mark under arbete.
4. Traktorspår, jordfasta stenar och berg i dagen på finklippta delen av spelfältet är mark under arbete.
5. Störande inverkan av hål gjort av djur (t.ex en mullvadshög). Lättnad får tas utan plikt enligt Regel 16.1.a.
6. Skador i bunker förorsakade av kraftigt regn eller bevattningsanläggningen är mark under arbete. 

b. Oflyttbara tillverkade föremål (Regel 16.1)
1. Områden vars gröns defineras av vita spraylinjer som ansluter till områden definerade som oflyttbara tillverkade föremål har samma status som det tillverkade föremålet.
2. Elstängsel på banan/spelfältet behandlas som ett oflyttbart tillverkat föremål och lättnad får tas enligt Regel 16.1.b utan plikt. 

Begränsningar i att använda speciell utrustning

a. Förbjuden använding av motoriserad förflyttning
1. Under en rond får en spelare eller dennes caddie inte åka med någon form av motoriserat transportmedel med undantag för när det godkänts eller senare tillåtits av tävlingsledningen. En spelare som ska spela eller har spelat med plikt av slag och distans har alltid rätt att åka med motoriserat transportmedel.
Undantag: Deltagare med tillstånd från sin hemmaklubb får använda transportmedel om läkarintyg finns. Enskild bedöming kan göras för äldre personer av Skyrups Golf & Hotells ansvarig.
Plikt för brott mot den lokala regeln: Spelaren får den allmänna plikten för varje hål på vilket denna lokala regeln bryts. Om överträdelsen sker mellan två hål läggs plikten på nästa hål. 

Förfarandet vid dåligt väder och avbrott i spelet

a. Sätt att avbryta och återuppta spelet
1. Ett avbrott i spelet på grund av en farlig situation kommer signaleras med en lång signal.
Alla andra avbrott kommer att signaleras med tre signaler (upprepande gånger). I båda fallen kommer återupptagande av spelet att signaleras med två signaler (upprepande gånger). Plikt se Regel 5.7.b.
Anmärkning: När spelet är stoppat på grund av en farlig situation är alla övningsområden också stängda.

Policys för speltempo

1. Den maximala tillåtna tiden för att spela färdigt 18 hål på Skyrups GK är 4 tim och 15 min för en 3-boll och 4 tim och 30 min för en 4-boll. Vi rekomenderar ett raskt speltempo enligt Regel 5.6.b och att man tillämpar “Ready golf” enligt Regel 6.4.b.

Herrgårdsvägen 35
282 95 Tyringe
Sverige

Tidsbokning: 0451-531 11
Kansli: 0451-531 11
Restaurang: 0451-531 11 
Mail: info@skyrupsgk.se

Kansliets öppettider:
Alla dagar kl. 08.00 - 17.00

 

Golf  |  Spela & Tävla  |  Golfbanan  |  Golfpaket  |  Träna  |  Lektioner  |  Comboträning  |  Golfskola  |  Grönt kort  |  Medlemskap   |  Restaurang  |  Företag  |  Konferens

Share This