Vad ska vi äta?

Restaurang utanför Hässleholm

På Skyrup Golf & Hotell utanför Hässleholm finns alltid naturen och historien nära. Restaurangen erbjuder en kulinarisk upplevelse och kvällens menyer komponeras och skapas med stor omtanke och med hänsyn till säsong av vår headchef Ann. Med en elegant atmosfär i den anrika Kreugersalen får du en minnesvärd upplevelse. Med en omsorgsfullt utvald vinlista och en serviceinriktad personal är vår restaurang utanför Hässleholm det perfekta valet för en avslappnad middag efter en dag på golfbanan eller som en destination för en speciell tillställning.

Säsongen 2026

Mors Dag 31 maj

Fira Mors Dag hos oss och njut av en härlig stund tillsammans i en varm och avkopplande miljö. Under dagen serverar vi en smakfull lunch där du själv väljer om du vill njuta av 1, 2 eller 3 rätter.

Förrätt och dessert kostar 50 kr per rätt och varmrätt 169 kr.

På kvällen finns även möjlighet att boka vår trerätters middag i restaurangen för 495 kr per person – en perfekt avslutning på en fin dag tillsammans.

Varmt välkommen att boka bord och fira Mors Dag hos oss!

Dagens Lunch

Varje dag i veckan serverar vi dagens lunch och du kan alltid välja något av veckans alternativ om du önskar. Veckans vegetariska, pasta, sallad och fisk finns att välja på varje dag.

Dagens lunch serveras varje dag mellan 11.00-14.00

Vardagar 155 kr

Helger och helgdagar 175 kr

Välkomna!

Lunchmeny Udda Veckor Dagens soppa, kaffe och liten kaka ingår i priset.
MåndagBaconlindad köttfärslimpa med svampsås & potatis
TisdagPulled pork med BBQ sky & cole slaw
OnsdagVårig köttgryta med äpple & timjan
TorsdagStekt fläsk med löksås
FredagPannbiff med löksky & kokt potatis
LördagHusets fläskfilé med rostad potatis
SöndagKalvfärsbiffar i pepparsås, kokt potatis
Lunchmeny Jämna VeckorDagens soppa, kaffe och liten kaka ingår i priset.
MåndagKöttbullar med mos, gräddsås & rårörda lingon
TisdagÖrtmarinerad helstekt kotlettrad, kokt potatis & skysås
OnsdagKycklinggryta med ris
TorsdagRaggmunk med fläsk
FredagFläsknoisette, råstekt potatis & kall bearnaisesås
LördagWallenbergare med mos, skirat smör & gröna ärtor
SöndagSchnitzel med rostad potatis & kall chili bearnaisesås

Pubmeny

Mellan 14:00-20:00 erbjuder vi en smakrik pubmeny, välj mellan;

Skyrupsburgare
199 SEK

Caesarsallad á la Skyrup
189 SEK

Club Sandwich
189 SEK

Fish & Chips
169 SEK

Pulled pork wraps
159 SEK

Bar / Lounge

I baren serverar vi drinkar och rätter från vår pubmeny. Baren är öppen från kl 08.00- c.a 23.00. Pubmenyn serveras efter lunchserveringen är över i mån av tid och plats. Under tiden vi serverar vår fine-diningmeny kan väntetiden vara längre än normalt.

Restaurang

Vi serverar två- eller trerättersmeny varje kväll med sittning 18:00, 18:30, 19:00, 19:30 alt. 20:00.
Middagen serveras i vackra Kreugersalen eller på Glasverandan. Råvaror av yppersta kvalité, lokalens historia, serviceinriktad personal och fin dukning sätter inramningen för vad som kommer att bli en väldigt lyckad middag.

OBS! Bordsbokning krävs, kontakta oss gärna för att se tillgänglighet.
För enklare måltider hänvisar vi till pubmenyn.

Halfway House

Precis bakom hål 10 hittar du vårt Halfway House som under säsong förser dig med nödvändig proviant för att orka med även de sista nio hålen.

När vårt Halfway House är stängt, finns det varumaskin och kaffemaskin inne i glasverandan. Det finns soffgrupp och fåtöljer där man kan vila sina ben. Här kan du betala med kort eller swish.

Öppet alla dagar 09:00-16:30

 

Vid större förfrågningar

Kontakta vår restaurangchef John Rosén på: restaurang@skyrupsgk.se
Telefon reception: 0451 – 531 11
Telefon restaurang: 0709 – 554 360

Herrgårdsvägen 31
282 95 Tyringe
Sverige

Öppettider reception
Måndag - Söndag: 07.00-17.00

Telefon: 0451-53111
Mail: info@skyrupsgk.se